Особливості позбавлення батьківських прав.

24.06.19

Головна

 

 

 

 

 

         Особливості позбавлення батьківських прав.

 

Позбавлення батьківських прав одна з найскладніших категорія справ. Оскільки, держава зацікавлена у забезпеченні інтересів дитини, а виховання є першоосновою розвитку особистості дитини, то причина для того, щоб одного з батьків позбавили батьківських прав, повинна буди дуже вагомою. Відповідно, це може бути засобом захисту прав дитини, але  й останній дієвий захід впливу на батька або матір, які злісно не виконують свої батьківські права та обов’язки, своєю поведінкою порушують права та інтереси дитини та того з батьків, хто проживає з дитиною.

Сімейне законодавство детально регулює порядок та підстави для позбавлення батьківських прав. У свою чергу, судова практика з цього питання досить однорідна і суди України в більшості випадків мають єдиний підхід до даної категорії справ.

 

Підстави позбавлення батьківських  прав

Відповідно до ч.1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

· не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

· ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;

· жорстоко поводяться з дитиною;

· є хронічними алкоголіками або наркоманами;

· вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

· засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

 

Хто може звернутися із позовом про позбавлення батьківських прав?

Право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім’ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.

Орган опіки та піклування долучається в обов’язковому порядку до розгляду даної категорії справ в якості третьої особи. Цей орган відіграє важливу роль, оскільки, ключовим доказом по даній категорії справ, якою б не була підстава позбавлення батьківських прав, є висновок. Даний висновок робиться на підставі засідань комісії органу опіки та піклування про питання доцільність позбавлення батьківських прав. Для підготовки даного висновку комісія спілкується з обома батьками та вивчає наявність підстав для позбавлення батьківських прав.

При наявності висновку, що підтверджує потребу позбавлення батьківських прав, суди здебільшого виносять рішення з задоволенням позовних вимог. Також обставиною, яка укріплює позицію щодо позбавлення батьківських прав є наявність доведеного систематичного ухилення від сплати аліментів. Слід звернути увагу не те, що ухилення від сплати аліментів є не підставою, а лише важелем на користь однієї з сторін при наявності підстав для позбавлення батьківських прав. Проте, особа позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов’язку щодо утримання дитини.

Отже, враховуючи вищевикладене, що для служб у справах дітей та судових органів позбавлення батьківських прав є крайнім заходом вирішення сімейних питань, на який вони йдуть лише у виняткових випадках, і головне – за наявності достатньої та переконливої документальної бази, що характеризує особистість батька й матері як особи, що становить реальну загрозу для дитини, її здоров’я та психічного розвитку.

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до:

Шосткинський місцевий центр –

41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94

Глухівське бюро правової допомоги –

41400, м. Глухів, вул. Шевченко, 4. тел. (05444) 7-07-20, (05444) 7-07-12

Кролевецьке бюро правової допомоги –

41300, м. Кролевець, вул. Грушевського, 19. тел. (05453) 9-52-47

Середино-Будське бюро правової допомоги –

41000, м. Середина-Буда, вул. Троїцька, 2. тел. (05451) 7-10-62

Ямпільське бюро правової допомоги –

41200, смт Ямпіль, бульвар Ювілейний, 1. тел. (05456) 2-20-50

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –

0-800-213-103 (Цілодобово, в межах України – безкоштовно).

Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.

Головна

Дата последнего изменения этого узла 03.06.2019