Булінг: характерні риси, види, профілактика, відповідальність

16.07.19

Головна

 

 

Булінг: характерні риси, види, профілактика, відповідальність

На сьогоднішній день надзвичайно гостро постає проблема агресивних проявів у стосунках учнівської молоді. Особливого розповсюдження набувають прояви систематичної, довготривалої агресії одних учнів по відношенню до інших, коли в ситуацію прояву агресії поступово "включається" весь учнівський клас. Така поведінка, в науковому середовищі, отримало спеціальну назву – булінґ.

Булінґ (від англ. bully – хуліган, задирака, грубіян, «tobully» – задиратися, знущатися) – тривалий процес свідомого жорстокого ставлення, агресивної поведінки з метою заподіяти шкоду, викликати страх, тривогу або ж створити негативне середовище для людини

Майже всі сучасні дослідники визначають булінг як довготривалу та систематичну агресію, але, окрім цього, дане явище розглядають як "підтип агресії", який може приймати багато форм:фізичних, словесних , соціальних і т.д.

Характерні рисибулінгу

Не кожний факт насильства є булінгом. Серйозність і тривалість цього процесу безпосередньо пов’язані з реакцією жертви на словесну, фізичну або психологічну агресію. Тому необхідно окреслити основні риси, які вказують на можливість існування даного явища:

-          при спілкуванні учнів виникає та проявляється фізична чи психологічна агресія і при цьому постійно один із учасників такої взаємодії є домінантним та сам провокує ситуації прояву агресії. Під його впливом жертва відчуває страх, невпевненість, демонструє зміни у поведінці та настрої, погіршення успішності в навчанні або втрату ентузіазму й інтересу до школи.

-          в учня, який піддається неодноразовим нападам агресії, чітко проявляється змінав поведінці.

У деяких ситуаціях відповідні ознаки необов’язково можуть вказують на те, що учень піддається насильству. Проте, якщо ці ознаки спостерігаються комплексно або повторюються, необхідне подальше дослідження з метою визначення причин, що впливають таким чином на учня.

Основні види булінгу та їх ознаки

На сьогоднішній день можна виділити чотири поширених видівбулінгу:

1.    Вербальний або словесний боулінг - словесне знущання або залякування за допомогою образливих слів, яке включає в себе постійні образи, погрози й неповажні коментарі про кого-небудь.

Характерними ознаками якого є поступове замикаються дитини в собі, становлення вередливими, мають проблеми з апетитом. Вони можуть розповісти батькам чи вчителям про образливі слова, які хтось висловив на їхню адресу, і спитати, чи це правда.

2.    Фізичний боулінг - фізичне залякування або булінг за допомогою агресивного фізичного залякування полягає в багаторазово повторюваних ударах, стусанах, підніжках, блокуванні, поштовхах і дотиках небажаним і неналежним чином.

Характерними ознаками є замовчування дітьми про інцидент своїм батькам та вчителям, тому необхідно стежити за можливими непрямими проявами цього явища, такими як незрозумілі порізи, подряпини, удари, синці, відсутній або порваний одяг, часті скарги на головний біль і біль у животі.

3.    Соціальний боулінг - соціальне залякування або булінг із застосуванням тактики ізоляції припускає, що когось навмисно не допускають до участі в роботі групи, трапеза це за обіднім столом, гра, заняття спортом чи громадська діяльність.

Характерними ознаками єзміна настрою дитини, її небажанням долучатись до товариства однолітків, і більшим, ніж зазвичай, прагненням до самотності.Безпорадність від такого виду булінгу може бути таким же сильним, як від фізичного насильства, і тривати значно довше.

4.    Кібербулінг - кіберзалякування (кібернасильство) або булінг у кіберпросторі полягає у звинуваченні когось з використанням образливих слів, брехні та неправдивих чуток за допомогою електронної пошти, текстових повідомлень і повідомлень у соціальних мережах.

Характерними ознаками єдитина більше часу проводить в Інтернеті, спілкуючись у соціальних мережах, буває при цьому сумною та тривожною. Також можуть проявлятися у дитини проблеми зі сном, бажання залишитись удома й не ходити до школи чи відмовлятися від улюблених занять.

Профілактика шкільного боулінгу

Одну з важливих ролей у боротьбі з булінґом у школі належить вчителям. Але впоратися з цією проблемою вони можуть тільки за підтримки керівництва школи, батьків, представників місцевих органів влади та громадських організацій.

Кожен повинен знати про те, в яких формах може проявлятися булінг і як від нього страждають люди. Спільно з учнями мають бути вироблені правила поведінки в класі, а потім загальношкільні правила. Відповідні правила мають бути зрозумілими, точними і короткими.

Учням важливо пояснити, що за будь-які насильницькі дії, образливі слова обов’язково буде покарання. Дисциплінарні заходи повинні мати виховний, а не каральний характер.

Особливості відповідальності стосовно кривдника

На сьогоднішній день згідно чинного законодавства до кривдника можуть застосуватись методи адміністративного примусу, а в деяких випадках можуть притягуватись до кримінальної відповідальності.

За вчинення адміністративних правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані такі заходи впливу:

  • Зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого.

  • Попередження.

  • Догана або сувора догана.

  • Передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прох

У разі вчинення деяких адміністративних правопорушень неповнолітніми (наприклад, дрібне викрадення чужого майна, стрільба з вогнепальної або пневматичної зброї, злісна непокора законному розпорядженню поліцейського, дрібне хуліганство), вони підлягають відповідальності на загальних підставах.

Особи віком від 16 до 18 років, які вчинили дрібне хуліганство, тоді неї може бути накладено одне із стягнень: штраф, громадські роботи, виправні роботи або адміністративний арешт. Якщо ця особа має заробіток, то вона самостійно виплачує штраф, якщо його не має, тоді платять батьки.

Відповідальність за дрібне хуліганство, яке вчинили малолітні діти, несуть у виді штрафу їхні батьки.

Відповідно до діючого законодавства вік притягнення до кримінальної відповідальності, за загальним правилом настає з 16 років, але за окремі види злочинів, особу може бути притягнуто до кримінальної відповідальності і з 14 років (наприклад умисне вбивство, умисне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження, крадіжку, грабіж, розбій, хуліганство).

У разі, якщо неповнолітній вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості, щиро розкаявся та має бездоганну поведінку на момент постановлення вироку до нього можуть бути застосовані такі примусові заходи виховного характеру.

В інших випадках неповнолітні відповідають за злочин на загальних підставах, у тому числі до них може бути застосовано такі види покарань: штраф, громадські роботи, виправні роботи, арешт, позбавлення волі на певний строк.

 

Інформує – Глухівське бюро правової допомоги.

 

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до:

Шосткинський місцевий центр –

41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94

Глухівське бюро правової допомоги –

41400, м. Глухів, вул. Шевченко, 4. тел. (05444) 7-07-20, (05444) 7-07-12

Кролевецьке бюро правової допомоги –

41300, м. Кролевець, вул. Грушевського, 19. тел. (05453) 9-52-47

Середино-Будське бюро правової допомоги –

41000, м. Середина-Буда, вул. Троїцька, 2. тел. (05451) 7-10-62

Ямпільське бюро правової допомоги –

41200, смт Ямпіль, бульвар Ювілейний, 1. тел. (05456) 2-20-50

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги –

0-800-213-103 (Цілодобово, в межах України – безкоштовно)

Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.

Головна

Дата последнего изменения этого узла 29.05.2019