ЯК ПРИЙНЯТИ СПАДЩИНУ БЕЗ БОРГІВ В УКРАЇНІ

02.10.19

Головна

 

 

ЯК ПРИЙНЯТИ СПАДЩИНУ БЕЗ БОРГІВ В УКРАЇНІ

 

Шоста книга Цивільного кодексу України «Спадкове право» в якому сказано, що обов’язковою умовою вступу в спадщину є беззастережне прийняття спадкоємцями як прав, так і обов’язків, які залишилися після смерті спадкодавця.

Тому в процесі оформлення спадщини вам можуть бути пред’явлені претензії банками (наприклад, за кредитними договорами) або іншими кредиторами спадкодавця (наприклад, за розписками, рішеннями судів і так далі).

У спадщину не входять тільки ті зобов’язання, які були нерозривно пов’язані з особою померлої людини. В такому випадку спадкоємці не можуть і не повинні виконувати цю роботу за нього, а зобов’язання (договір) вважається припиненим.

ЯК ПРЕД’ЯВЛЯЮТЬСЯ ВИМОГИ ПРО БОРГИ У СПАДЩИНІ?

Спадкоємці зобов’язані повідомити всім особам, перед якими померла особа мала заборгованість, про її смерть. У свою чергу, кредитори зобов’язані пред’явити спадкоємцям свої вимоги не пізніше 6 місяців з моменту, як їм стало відомо про смерть боржника незалежно від того, коли потрібно було повернути борг або кредит.

Якщо кредитору не повідомили про смерть боржника, то він може пред’явити свої претензії протягом 1 року з моменту настання терміну для повернення кредиту або боргу.

При цьому кредитор може відправити заяву про борги спадкодавця безпосередньо в нотаріальну контору.

Погашення заборгованості відбувається виключно в межах вартості успадкованого майна.                             Якщо такого немає, то вимоги будуть вважатися погашеними. Якщо майно є, то для того, щоб визначити його вартість і з’ясувати, чи покриває така вартість суму заборгованості, вам доведеться замовити оцінку у кваліфікованого фахівця-оцінювача.

Якщо ви відмовляєтеся погашати заборгованість, яка перейшла у спадщину, то кредитор, в тому числі й банк, може звернутися з позовом до суду для того, щоб забрати у вас майно, отримане у спадщину.

ЧИ ОБОВ’ЯЗКОВО ПИСАТИ ВІДМОВУ ВІД СПАДЩИНИ?

Якщо вам відомо про борги померлої людини, після смерті якої ви збираєтеся приймати спадщину, вам варто оцінити ризики стягнення боргів і різницю між сумою боргу і вартістю майна.

Кредитори мають право пред’являти претензії тільки до спадкоємців, які прийняли спадщину. Про те, як і в які терміни подається заява про прийняття спадщини розказано в статті «Як відбувається оформлення спадщини в Україні». Також, як реалізувати право на спадщину: коли потрібно подавати заяву і куди, в тому числі для спадкування за заповітом. 

Разом з тим, спадкоємець, який хоче відмовитися від спадщини, має право в ці ж терміни відмовитися від спадщини.

Якщо ви не були прописані разом з померлим, то подавати заяву для відмови від спадщини не потрібно, оскільки неподання заяви вважається автоматичною відмовою. У разі прописки на одній житлоплощі діє зворотне правило: спадкоємець вважається таким, що прийняв спадщину, якщо не подав заяву про відмову від спадщини. Терміни подачі заяви такі ж, як і для прийняття спадщини -6 місяців.

Якщо окрім клопотів з погашенням заборгованості ви нічого не виграєте від прийняття спадщини, вам в обов’язковому порядку варто подати заяву про відмову від спадщини, якщо на момент смерті спадкодавця ви були прописані за однією адресою.

СУДОВИЙ СПІР З БАНКОМ ПРО БОРГИ ПО СПАДЩИНІ?

Якщо банк або інший кредитор спадкодавця подав на вас до суду з метою стягнення боргів, отриманих у спадщину, вам може знадобитися допомога юриста для того, щоб визначити:

чи не пропущено строки для звернення до спадкоємця;

чи правильно проведена оцінка і чи претензії пред’явлені в межах вартості спадкового майна;

чи дійсний борг на момент пред’явлення претензій і розгляду справи. 

 

ПІДВОДИМО ПІДСУМКИ  ЩОДО ВСТУПУ У СПАДКУВАННЯ 2018 ЗА НАЯВНОСТІ БОРГІВ:

Борги, в тому числі за кредитними договорами, вважаються частиною спадщини і переходять до спадкоємців. Прийняти тільки права і відмовитися від обов’язків, пов’язаних зі спадщиною, не можна, так само як і прийняти тільки частину спадщини.

Кредитор може пред’явити свої вимоги лише до тих спадкоємців, які прийняли спадщину в строки, встановлені законом.

Борги, які перейшли у спадщину, погашаються в межах вартості спадкового майна.

Якщо спадкоємець відмовляється погашати борги спадкодавця, тоді кредитори можуть подати на нього в суд з вимогою стягнути в натурі спадкове майно у спадкоємця в рахунок погашення боргів.

Якщо розмір боргів дорівнює або перевищує вартість спадкового майна і ви хочете відмовитися від спадщини, зробити це можна шляхом подачі заяви в нотаріальну контору, де відкрито спадкову справу.

Заяву про відмову слід подавати обов’язково тільки в тому разі, якщо на момент смерті ви були прописані разом з померлим за однією адресою. В іншому випадку відмова буде вважатися автоматичною, якщо не подати заяву про прийняття спадщини.

 

За отриманням безоплатної правової допомоги звертайтеся до:
Шосткинський місцевий центр – 41100, м. Шостка, вул. Горького, 4. тел. (05449) 7-30-94
Глухівське бюро правової допомоги –41400, м. Глухів, вул. Шевченко, 4. тел. (05444) 7-07-20,

Кролевецьке бюро правової допомоги –41300, м. Кролевець, вул. Європейська, 15. тел. (05453) 9-52-47
Середино-Будське бюро правової допомоги – 41000, м. Середина-Буда,вул. Троїцька, 2. тел. (05451) 7-10-62
Ямпільське бюро правової допомоги – 41200, смт. Ямпіль, бульвар Ювілейний, 1. тел. (05456) 2-20-50
= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = 
Окрім того, в Україні діє єдиний номер з надання безоплатної правової допомоги – 
0-800-213-103 (Цілодобово, в межах України – безкоштовно)
Зателефонувавши за ним, Ви зможете дізнатися адреси та контакти центрів у всіх регіонах України та отримати консультацію фахівців.

Головна

Дата последнего изменения этого узла 29.05.2019