Про стан водопостачання населення Глухівського району

02.10.19

Головна

 

Про стан водопостачання населення Глухівського району

 

Після повітря вода є другим за значенням компонентом, необхідним для життя. Про важливість води свідчить той факт, що її вміст у різних органах і тканинах людського організму становить 70-90%. Споживання чистої води забезпечує нормальну роботу всіх внутрішніх органів людського організму.

            Щороку при вживанні забрудненої води на нашій планеті помирає близько 3 млн. осіб. В країнах Європейського регіону 120 млн. чол. не мають можливості використовувати безпечну в епідеміологічному відношенні воду. Забруднення води може привести до катастрофічних епідемій. Ось чому потрібно зробити все, щоб якісна вода потрапляла до споживача.

            Нашому регіону пощастило – ми маємо можливість споживати воду із артезіанських свердловини захищеного водного горизонту, воду, яка відповідає вимогам нормативних актів по показниках бактеріологічної, хімічної, токсикологічної та радіаційної безпеки. Таким чином, артезіанські свердловини є джерелами водопостачання першого порядку вибору, воду яких необхідно захищати від забруднення в ході подачі її до споживача.

            На території Глухівського району більше 10 років не реєструються спалахи інфекційних хвороб, пов’язані із вживанням забрудненої води.

            Глухівським міськрайонним відділом ДУ «Сумський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» постійно проводиться моніторинг якості питної води населених пунктів району.

Так, у 2017 році досліджено 929 проб питної води систем централізованого водопостачання за показниками бактеріологічної безпеки, з них 67 проб (7,2%) не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», що менше показника в середньому по області. Відхилення реєструються при відборі проб з водорозбірних пристроїв водогону.

Мікробіологічний контроль питної дає змогу дати об'єктивну оцінку дотримання санітарно-гігієнічного та технологічного режиму видобутку води, її транспортування та постачання до населення. Це можливість оцінити епідеміологічну безпеку кожного водогону, кожного джерела водопостачання.

Так, наявність бактерій групи кишкових паличок говорить про наявність можливого джерела забруднення питної води на тому чи іншому етапі її постачання населенню, про необхідність вивчення санітарно - технічного стану водопровідних споруд, мереж та водорозбірних пристроїв, про необхідність вжиття відповідних заходів щодо ліквідації виявлених проблем. Про це негайно сповіщаються власники водогонів.

При цьому патогенна мікрофлора із води на території Глухівського району не виділялась!

Проблемним питанням є споживання ґрунтових вод, тобто використання децентралізованих джерел водопостачання – шахтних та трубчатих колодязів, каптажів (як громадських, так і індивідуальних).

Вода із децентралізованих джерел має не стабільні показники якості води за бактеріологічними показниками - від 25 до 50% досліджених проб не відповідають нормативним вимогам. А головне, грунтові води мають високий рівень нітратного забруднення. Від 60% до 80% проб води, що відбираються щороку забруднені нітратами. При цьому вміст нітратів коливається від 60 до 900 мг/куб.дм. (при нормі – 50 мг/куб.дм.).

Як відомо, нітрати несуть для здоров’я людини велику небезпеку, як хімічні сполуки, яким притаманні мутагенність і канцерогенна дія.

Особливо небезпечні нітрати для дітей до 3-х років, у яких при вживанні такої води виникає метгемоглобінемія. Метгемоглобінемія обумовлена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканини (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю та може закінчитися летально.

Глухівський міськрайонний відділ ДУ «Сумський обласний лабораторний центр МОЗ України» запрошує батьків в нашу санітарно – гігієнічну лабораторію для визначення вмісту нітратів у воді Вашого колодязя (для цього достатньо 0,5 л води).

Якщо у Вашій питній воді вміст нітратів перевищує допустиму норму (50 мг/куб.дм), не використовуйте її для пиття та приготування їжі, особливо це стосується дітей та вагітних жінок! Ніколи не розводьте дитячу суміш колодязною водою, якщо Вам не відомий вміст у ній нітратів.

Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть в смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману! Будьте обережні!

Головна

Дата последнего изменения этого узла 29.05.2019